مدیا لنز | Medialenz

به Medialenz خوش آمدید. به صورت رایگان یک اکانت بسازید و عضو سایت شوید! باعضویت در سایت، شما میتوانید در بحث های انجمن شرکت کنید, و همینطور با دیگر کاربران سایت ارتباط داشته باشید!

آموزش پایتون (مقدماتی)

navid

PROGRAMMER_PYTHON
کاربر
خب اول یکم درباره ی پایتون:

پایتون یک زبان برنامه نویسی عمومی و Open Source است که می تواند برای بسیاری از برنامه های کاربردی مورد استفاده قرار گیرد.

این زبان به دلیل قابلیت خوانایی بسیار بالا و طراحی ساختاری سایر عناصرش انتخاب بسیار مناسبی برای شروع و ورود به دنیای برنامه نویسی میباشد .

اما اشتباه نکنید!!!

Python محدود به استفاده های پایه نمیشود و در اصل ، در عین سادگی ، یکی از قدرتمندترین زبان های برنامه نویسی دنیا محسوب و در بسیاری از نرم افزارهای بزرگ و پیچیده استفاده شده که در نهایت باعث افزایش قدرت و تسریع عملکرد آنها شده است.

از این زبان به دلیل قدرت بالا و سادگی کار با آن ، در زمینه های بسیاری استفاده میشود. سایت های بزرگی همچون YouTube ، Instagram ، Reddit و ... برای افزایش قدرت در Back-End از این زبان استفاده میکنند. از Python میتوانید در تمام زمینه هایی همچون Desktop ، هوش مصنوعی ، Data Science ، script نویسی و ... استفاده کنید.

پایتون یک زبان تفسیری است، به این معنی که برنامه های نوشته شده در پایتون نیازی به Compile برای اجرا ندارند و همین موضوع باعث افزایش قدرت و عملکرد نرم افزارهای نوشته شده با این زبان می شود.

1-پایتون مقدماتی(در این تایپیک)"این تا هفته بعد شروع میشه"
2-html ,css(مقدماتی(در تایپیک جدا گونه توسط یکی که بلده))"اینو نمیدونم"

سرفصل ها:
1-نصب python and cscode
2-برسی متغییر ها و تام گذاری آنها
3-تبدیل انواع داده به یکدیگر
4-دریافت مقدار از کاربر
5-یک پروژه ی عملی
6-گزاره های شرطی(break and continuo)
7-تا ببینیم چی میشه.

احتمال داره html,css رو خودم تدریس کنم.

آخرین ویرایش:

Hgfd_ahmadreza

hgfd-ahmadreza
عضو کادر مدیریت
سلام ممنون از اینکه آموزش قرار میدید.

من خودم هم تصمیم دارم پایتون رو یاد بگیرم. برای شروع نیاز به نصب چه نرم افزار های خاصی داره؟

navid

PROGRAMMER_PYTHON
کاربر
سلام ممنون از اینکه آموزش قرار میدید.

من خودم هم تصمیم دارم پایتون رو یاد بگیرم. برای شروع نیاز به نصب چه نرم افزار های خاصی داره؟
نرم افزار خاصی نیاز نیست.IDE سنگینی هم نداره.ما از vscode استفاده میکنیم.اما باید زبان پایتون هم رو سیستم نصب باشه.میتونی از سایت python.org دانلود کنی.پایتون 3 نصب باشه.البته آموزش نصب داره که خودم میزارم.کمی صبر کنید.دوره رو میزارم.هر چی هم نصب لازم باشه آموزش نصب رو میزارم.چون یکم قلق(نمیدونم چطوری بنویسم)داره.

Hgfd_ahmadreza

hgfd-ahmadreza
عضو کادر مدیریت
نرم افزار خاصی نیاز نیست.IDE سنگینی هم نداره.ما از vscode استفاده میکنیم.اما باید زبان پایتون هم رو سیستم نصب باشه.میتونی از سایت python.org دانلود کنی.پایتون 3 نصب باشه.البته آموزش نصب داره که خودم میزارم.کمی صبر کنید.دوره رو میزارم.هر چی هم نصب لازم باشه آموزش نصب رو میزارم.چون یکم قلق(نمیدونم چطوری بنویسم)داره.
راستی زنفورو یه قابلیت مخصوص برای نوشتن کد ها داره:
در ادیت بار، روی سه نقطه بزنید، بعد درج کد رو انتخاب کنید.
اونجا بعد از انتخاب زبان کد میتونید کدتون رو وارد کنید.

navid

PROGRAMMER_PYTHON
کاربر
Python:
print("hello world ...")
اولین برنامه در پایتون.برنامه سلام دنیا

navid

PROGRAMMER_PYTHON
کاربر
خب اول بیاید پایتون رو نصب کنیم.از این لینک دانلود کنید.در تب دانلود بزنید و نسخه 3.8.2 رو دانلود کنید.بعد از دانلود باز کنیدش
گزینه add pthon to pathرو بزنید و بعد install now رو بزنید تا پایتون نصب بشه.sshot-2.png

navid

PROGRAMMER_PYTHON
کاربر
حالا نوبت vscode هست.از این لینک دانلود کنید.
فایل دانلود شده رو نصب کنید.

sshot-3.png

sshot-4.pngsshot-5.pngsshot-6.pngsshot-7.pngsshot-8.pngsshot-9.png
بازش کنید.

sshot-10.png
در قسمت مشخص شده وارد شده و در منوی سرچ کلمه "python" رو بزنید و اولین گزینه ای که میاد رو install کنید.

sshot-11.png

ممکنه تم شما مشکی باشه که مشکلی ایجاد نمیکنه.

تموم شد.

پیوست ها

navid

PROGRAMMER_PYTHON
کاربر
دقت داشته باشید اگه پایتون رو سیستم نصب نباشه کد هایی که در آینده مینویسیم کار نخواهند کرد.

navid

PROGRAMMER_PYTHON
کاربر
دو جلسه ی بعدی هفته ی بعد

"هفته ای دو جلسه"

navid

PROGRAMMER_PYTHON
کاربر
خب درس اول:

برسی متقییر ها در زبان پایتون:
اول از همه متغییر چیست؟
یک مکان در حافظه است که مقداری را در خود جای میدهد.

خب حالا انواع متغییر ها در زبان پایتون:
1-STR = در خود هر چیزی جای میدهد.مثلا حرف یا عدد.
2-int = در خود فقط عدد (صحیح) قرار میدهد.
3-flot = در خود عدد اعشاری (صحیح)قرار میدهد
5-boolean = مقدار درست یا نادرست را در خود جای میدهد.(true ro false)

حالا چگونگی استفاده int :
مثلا میخواهیم دو عدد 2 و 3 را به علاوه ی هم کنیم.->
Python:
numebr_1 = 2
number_2 = 3

print(numebr_1 + number_2)
همون طور که میبینید یک متغییر با نام number_1 و یک متغییر با نام number_2 تعریف کردم. بعد به اون ها مقدار 2 و 3 را دادم(به چگونگی استفاده ی متغییر دقت کنید)بعد با دستور print یعنی چاپ کن اون رو روی صفحه چاپ کردم.که خروجی عدد 5 هست.

چگونگی استفاده ی str =
مثلا میخواهیم اسم و فامیل را به هم بچسبانیم

Python:
name = navid
family = javid

print(name + family)
چگونگی استفاده از float = استفاده مثل int هست ولی به صورت اعشاری
چگونگی استفاده از بولین bool رو بعدا میگم.

navid

PROGRAMMER_PYTHON
کاربر
چگونگی خروجی گرفتن در پایتون در vscode
ابتدا vscode را باز کنید

sshot-3.png

بعد یک پوشه به دلخواه مثلا در دستکتاپ درست کنید و آن را در vscode درگ کنید.

روی new file کلیک کنید و بعد اسم فایل مورد نظر را بزارید بدون فاصله.بعد پسوند آن را .py بزارید.
sshot-5.png

در صفحه اصلی هر یک از کد هایی که در بالا مثال زدم رو به صورت دلخواه بنویسید.بعد گزینه ی اجرا را بزنید. و خروجی را مشاهده کنید.

sshot-6.png

navid

PROGRAMMER_PYTHON
کاربر
نوع تایپ bool :

این نوع تایپ فقط True یا False برمیگردونه .یعنی چی ؟
یعنی اگه ما تو vscode بنویسیم :
Python:
example = 2 >  3 #false
خروجی غلط یا false هست.
در این برنامه ای که نوشتم یه متغییر با نام example تعریف کردم و نوشتم 2>3 که عملکرد نامنتقی بود و مقدار false برگردوند اگر متغییر یا عملکرد منتقی درست بنویسید true برمیکردونه.

بعدا در جلو کاربرد همه ی متغییر ها رو با پروژه ی عملی میبینیم.

navid

PROGRAMMER_PYTHON
کاربر
نوع لیست (list):مقداری از هر متغییر رو بر میگردونه.میتونید توش هر چیزی دوست دارید برزید.
مثلا:
Python:
my_list = [true , "navid" , 254 , ]

بالا